Historie

   Předkové dnešní dlouhosrsté kolie pocházeli ze Skotska, z takzvaných Scottish Higlands, tedy Skotské vysočiny. Tam lidem pomáhali při hlídání a hnaní stád ovcí. Předpokládá se, že toto plemeno vzniklo v římských dobách. Tehdy se křížili britští pastevečtí psi s honáckými psy římských vojsk, která v 5. století vtrhla na Britské ostrovy.

   Poprvé se dlouhosrstá kolie objevila na výstavě v Birminghamu v roce 1860. V následujících letech byla účast kolií na výstavách hojnější a objevovaly se obě, dnes již samostatná plemena – dlouhosrstá i krátkosrstá kolie. Krásu dlouhosrstých kolií pak objevila královna Viktorie a toto plemeno se stalo oblíbené i ve vyšších vrstvách. První chovatelský klub pro kolie byl založen v roce 1885.

   Pojmenování collie pochází pravděpodobně od ovcí, které původně hlídala. Jednalo se o ovce s černou hlavou, které byly nazývány colleys.

   Kdo by neznal filmovou hrdinku Lassie. Tento film chytil diváky za srdce. Z dlouhosrsté kolie se tak stal jeden z nejoblíbenějších rodinných psů na světě. Její krása v kombinaci s přátelskou povahou zajišťuje dodnes tomuto plemeni mnoho fanoušků.