Povaha

   Kolie dlouhosrstá je ideální společník. Je milá, hravá, empatická, lehce vychovatelná a přitom dokáže svou rodinu a domov ohlídat. Nemá tendenci lovit, toulat se, není agresivní. Rozpozná, jak se cítíte a podle toho se zachová.

   Kolie je velmi citlivá a empatická, takže nemá problém vycházet s dětmi. Dokonce ji mohou i snadno cvičit a ovládat, bude je respektovat. Je nutné, abyste své děti naučili kolii respektovat a zacházet s ní. Pak mohou být skvělými kamarády. S ostatními zvířaty a psy vychází kolie výborně, je přátelská a nevyhledává konflikty. Při seznamování se zvířátky však postupujte opatrně.

   Jedná se o inteligentní plemeno, rychle chápou, co po nich chcete. Je snadno cvičitelná, hodí se jak pro zkušené, tak pro začátečníky. Vzhledem k tomu, jak jemná a citlivá umí být, tak jsou naprosto nevhodné tvrdší metody výcviku. Křikem a donucováním ničeho nedocílíte, jen si s kolií zkazíte vztah. Je velmi aktivní, má v sobě spoustu energie, miluje pohyb a volnost a ráda se věnuje jakýmkoliv aktivitám. Kromě pohybu je pro její spokojenost důležitá přítomnost rodiny a s nimi úzký vztah, potřebuje být součástí rodiny a o samotě trpí. …

   Na péči je nenáročná. Stačí pravidelné kartáčování, aby ji v srsti nevznikaly dredy a chuchvalce.

   Krásná, inteligentní, sportovní a empatická – taková je dlouhosrstá kolie. Díky svému elegantnímu vzhledu a mnoha pozitivním vlastnostem je tento pes skutečně ideálním rodinným psem. Její důstojnost podtrhuje hustá a hebká srst kopírující vnější linie těla s mohutnou hřívou kolem krku. Barvy jsou přípustné ve třech variantách – nejznámější je nejspíše trikolorní, tedy kombinace hnědé, černé a bílé, dále blue-merle a zlaté. Oči dodávají dlouhosrsté kolii milý a přívětivý výraz, a to v hnědé barvě (u blue merle pak můžou být různé kombinace s modrou – tedy obě oči nebo jedno z nich modré, popřípadě modře skvrnité). Výraz je pak doplněn typickýma ušima, které jsou v klidných situacích neseny dozadu, ale při zpozornění je kolie dlouhosrstá nese vpředu. Typické je pro ně polo vztyčení, tedy že špičky uší jsou sklopené, ačkoliv zbytek ucha je vzpřímen. Není divu, že si královna Viktorie tohoto psa oblíbila.

   Průměrný věk života kolie je okolo 10-15 let.