Než jsme si pořídili kolii dlouhosrstou, doma nás vždy vítal černý střední knírač Daneček. Byl velice temperamentní, hravý, přátelský pes. Byl to takový náš hlídací „gaučový“ povaleč. :D Proto jsme také byli moc smutní, když nám p. doktor na veterině řekl, že už mu nezbývá moc dní života. Bylo mu sice 12 let, ale byl veselý a vítal nás, jako kdyby byl stále ještě štěně. Hodně známých nám říkalo, asi k němu pořídíme dalšího psa. Že mu to prodlouží život minimálně o rok. A tak se také stalo.

   Kolie byla jasná volba. Byl to můj velký sen. Začali jsme tedy hledat na internetu vhodné chovatelské stanice. Náhodou jsme objevili ve stejném okresu Kladno chovatelskou stanici Ronna Bohemia, která nabízela narozená štěňátka. Jeli jsme se tam ihned podívat. P. Eva Náhlovská byla velice ochotná a vše nám ukázala. To byla krása vidět malé zlaté kuličky, které se choulily k sobě. Byli tak maličké, že by se na ně člověk dokázal dívat celý den. Když jsme se na ně byli podívat podruhé, už lítali venku na zahradě. Dováděli a skotačili a společně vymýšleli lumpárny.  To byl ale také den, kdy už jsme se mohli rozhodnout, které z nich bude naše. Byli jsme rozhodnutí, že si vezmeme kluka.

    Najednou ke mně přiskákala zlatá kulička. Byl to kluk. Vzala jsem si ho do náruče, podívali se na sebe, on mrknul jedním očkem a bylo rozhodnuto. To je on!!! Vykřikla jsem radostí a tiskla ho k sobě. P. chovatelka nám ho zamluvila a řekla, kdy si pro něj můžeme přijet. Musí min. 8. týdnů zůstat u své maminky. Adaptace u tak malých štěňat je velice náročná a musí se postupovat opatrně a velmi citlivě. Nemohli jsme se dočkat. Danečka jsme připravovali postupně na nový přírůstek tím, že jsme měli načichlou naším budoucím štěňátkem deku, kterou jsme mu dali do jeho pelíšku.

   Konečně nastal den D a my si jeli pro naše štěstí. Vybrali jsme jméno Monty. Byl překrásný. Očička jako korálky, bílá skvrnka u čumáčku. Hned jsem se zamilovala. Při příjezdu domů už na nás u vrat čekal Daneček. Vrtěl ocáskem a skákal po nás. Byl krásný slunný den, tak jsme šli všichni na zahradu. Byli jsme nervózní z toho, jaká bude jeho reakce. Daneček ležel na trávníku a my jsme k němu opatrně položili Montyho. Reakce byla neuvěřitelná. Daneček začal Montyho olizovat, hrát si s ním, poskakovat. Byli jsme moc šťastni, protože ho mezi sebe přijal. Byla to nerozlučná dvojka. Všude spolu chodili. Na procházkách Daneček ožil. Choval se jako „puberťák“.

   Aby byl Monty chovný, absolvovali jsme různé výstavy a bonitace (uchovnění). Do budoucna jsme přemýšleli, že by Monty měl krásná štěňata, a tak jsme mu sháněli krásnou nevěstu. Chovatelská stanice Fredina Agi zrovna nabízela nově narozená štěňátka, a tak jsme se na ně bez váhání jeli podívat. Byla to teda dálka. Fulnek směrem na Brno. Po cestě jsme sice trochu bloudili, ale nakonec jsme to našli. P. Karin Holainová měla krásnou zahradu a hned nás vítali její mazlíčci. Z fotek jsme měli vybranou zlatou holčičku Dinu. Úplně jsem zapomněla, jak jsou štěňata krásná a ona byla obzvlášť nádherná. 

   Reakcí obou našich kluků jsem se nebála. Cesta byla dlouhá, ale konečně jsme viděli ceduli Kladno. „Ufff, oddychli jsme si“. Už je slyšíme za vraty. Štěkot se rozléhal po celé ulici. Oba si ji řádně očichali, poskakovali a hráli si. Čas utíkal jako voda a z Montyho a Dinunky se stali „dospěláci“. Bohužel Daneček nás opustil, když mu bylo 14 let. Máme ho v srdci a nezapomene, jaký byl úžasný a skvělý přítel.

S Dinou jsme absolvovali několik výstav, abychom ji uchovnili, ale bohužel neprošla. Komise ji vytkla stojací ouška. ☹ Nám to ale vůbec nevadilo, byla to naše holčička. Jezdili jsme na rodinné dovolené, na tábory se psy a užívali si každý okamžik s nimi.

   A jak to v pohádkách je, žili spolu šťastně a měli se moc rádi. Dinunce se narodili miminka. Měla krásná tři zlatá štěňátka – dva kluky a jednu holčičku. Monty jakožto otec se k nim vůbec neměl. Chodil obklikou, jako by se ho to netýkalo. :-D Dina byla skvělá maminka. Zodpovědně se o ně starala Nejvíce milovala, když sáli mléko a masírovali ji bříško. Miminka rostla a my jsme museli shánět nové majitele. Ozvali se příjemní a milí lidé, se kterými jsme dodnes v kontaktu. Nejtěžší bylo se s těmi malými drobečky rozloučit. I když jsme věděli, že jsou v těch nejlepších rukou, slzy tekly proudem.

Annie

Lord

Akim

Aida je další člen v naší rodině. Je to trikolorní fena z chovatelské stanice from River Agara. Je hodně aktivní, hravá, přátelská a empatická. Umí skvěle hlídat jak nás, tak i naše ovečky. Jako štěňátko prodělala parvovirózu, ale naštěstí to zvládla. Moc jsme se o ni báli, a tak jsme si oddychli, když jsme si ji mohli odvézt z veterinární ordinace domů. Aida byla hodně rozmazlená, a hned jak to bylo možné jsme s ní absolvovali výcvik. Ze začátku to bylo dost náročné, ale s trpělivostí zvládla základní výcvik. Aby byla chovná, tak jsme s ní také absolvovali různé výstavy a bonitace. Všechno proběhlo v pořádku. Má výborný potenciál.

   Léta utíkala jako voda a Aida rostla do krásy. Ale bohužel Montymu i Dině síly ubývaly. I když jsme měli Aidu, tak Dina byla stále fixovaná na Montyho. Nebylo divu, že nás Monty i Dina opustili téměř najednou. Byla to nepředstavitelná ztráta a bolesti tolik, že se to nedalo ani popsat. A tak vznikl název naší chovatelské stanice. Z počátečních písmen našich mazlíčků AI – Aida, MON – Monty, DI – Dina.

Psovi je jedno, jestli jste bohatí, chudí, oškliví, krásní, hubení, tlustí, dejte mu srdce a on Vám dá své.